Pomnik polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie − odsłonięcie na początku maja br.
#Stosunki polsko-niemieckie, #polityka historyczna, #Dom Polsko-Niemiecki, #Pomnik polskich ofiar II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Berlinie
Najprawdopodobniej 7 maja br. odsłonięty zostanie w Berlinie niedaleko Bundestagu i budynku Urzędu Kanclerskiego „tymczasowy monument”, upamiętniający polskie ofiary II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Poinformowała o tym Claudia Roth, pełnomocnik rządu federalnego do spraw kultury i mediów, w wywiadzie dla „Deutsche Welle” 10 kwietnia br.
Minister Roth wyraziła równocześnie żal, że realizacja koncepcji Domu Polsko-Niemieckiego trwa tak długo. Propozycja zrealizowania takiego przedsięwzięcia, składającego się z pomnika polskich ofiar oraz muzeum II wojny światowej i okupacji w Polsce została jeszcze w lipcu 2024 r. przedłożona przez rząd federalny pod obrady Bundestagu. Jednakże ze względu na kryzys polityczny i przedterminowe wybory parlament niemiecki nie zajął się tą sprawą. Roth doszła do wniosku, że „nie można czekać aż powstanie Dom Polsko-Niemiecki, lecz należy na początek postawić szybko monument tymczasowy”. Podkreśliła, że nie jest to końcowy projekt, lecz „pierwszy krok otwierający drzwi na przyszłość”. Nie jest jeszcze przesądzone, kiedy pomnik ten zostanie odsłonięty; być może stanie się to 7 maja br., o ile tego dnia nie dojdzie do formalnego zaprzysiężenia nowego rządu federalnego.
Pełnomocnik rządu federalnego do spraw kultury i mediów zapewniła, że swojemu następcy poradziłaby, aby skupiał się nie tylko na Holokauście, ale także na losach „nieżydowskich Polaków”. Zwróciła uwagę, że Niemcy nadal zbyt mało wiedzą na ten temat. Oceniła, że obecnie „do głosu dochodzą siły, które chciałyby zapomnieć o przeszłości, próbujące relatywizować historię i negujące zbrodnie”. Zaznaczyła, że w Niemczech zbyt mało wie się o skali zbrodni popełnionych przez Niemców na milionach Polaków. (K. Rak)