Afera „D-Day” i rezygnacja sekretarza generalnego FDP
#FDP #D-Day #BijanDjir-Sarai #CarstenReymann
W dniu 29.11.2024 r. do dymisji podał się sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai. Wziął on na swe barki polityczną odpowiedzialność za błędy komunikacyjne w związku z publikacją wewnętrznego dokumentu FDP, w którym analizowane były działania partii na wypadek wyjścia liberałów z koalicji. Ze stanowiska ustąpił również dyrektor zarządzający Carsten Reymann, odpowiedzialny za opracowanie dokumentu. Nowym sekretarzem generalnym FDP ma zostać Marco Buschmann, były minister sprawiedliwości w rządzie Olafa Scholza.
W połowie listopada pojawiły się pierwsze doniesienia prasowe (m.in. w „Die Zeit” i „Süddeutsche Zeitung”) ujawniające kolejne szczegóły dokumentu wewnętrznego FDP pt. „D-Day Ablaufszenarien und Maβnahmen”, w którym opisano scenariusze i działania na wypadek wyjścia FDP z koalicji. Odnosząc się do pytań dziennikarzy Djir-Sarai poinformował wówczas, że w dokumencie nie użyto pojęcia „D-Day”. W odpowiedzi na kolejne zapytania medialne biuro partyjne FDP kierowane przez C. Reymanna zdecydowało się opublikować 28.11.2024 r. wspomniany dokument z zastrzeżeniem, że jest to dokument opracowany w dniu 24.10 na użytek wewnętrzny biura partyjnego.
Co takiego zawiera ten kontrowersyjny dokument? Nakreślono w nim potencjalny termin wyjścia FDP z koalicji, tj. 45. (4-10.11) lub 46. (11-17.11) tydzień bieżącego roku (preferowany był początek 45. tygodnia), rozpisano szczegółowy harmonogram działań podzielony na cztery etapy i opracowano strategię komunikacyjną (przygotowano nawet szkic wystąpienia Ch. Lindnera). Narracja zawarta w dokumencie zdała się potwierdzać wcześniejsze spekulacje medialne mówiące o tym, że to FDP od dłuższego czasu zmierzała do wyjścia z koalicji, a odwołanie Ch. Lindnera przez kanclerza Scholza tylko uprzedziło działania liberałów. Kontrowersje wywołało nadanie całej akcji kryptonimu „D-Day”, kojarzonego z lądowaniem Aliantów w Normandii 6.06.1944 r., a także zapowiedź „początku bitwy na otwartym polu” zawarta w ostatnim etapie harmonogramu działań.
Dokument ten spotkał się z ostrą krytyką ze strony dotychczasowych koalicjantów z SPD i partii Zielonych, a także ze strony niektórych działaczy FDP, którzy domagali się ustąpienia Djir-Saraia. Jednak samo opracowanie tego typu dokumentu przez biuro partyjne nie jest niczym zaskakującym: partia musi być przygotowana na różne scenariusze. Otwarte pozostaje pytanie, czy kierownictwo partii znało treść dokumentu? A może samo zleciło jego przygotowanie? (P. Kubiak)
https://www.fdp.de/media/6739/download?inline
https://www.fdp.de/erklaerung-des-bundesgeschaeftsfuehrers-der-fdp
https://www.fdp.de/freie-demokraten-uebernehmen-verantwortung
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/fdp-djir-sarai-ampelaus-dday-100.html