Monografie i prace zbiorowe
Polacy - Niemcy. Sąsiedztwo z dystansu
praca zbiorowa pod redakcją Anny Wolff-Powęskiej i Dietera Bingena z serii Prace Instytutu Zachodniego nr 73, streszczenie w języku angielskim
Poznań 2004, s. 580, ISBN 83-87688-50-9, cena 39 zł
cena: 39 zł, zamawiam
Książka stanowi kontynuację pracy z 2000 r. Polacy i Niemcy na drodze do partnerskiego sąsiedztwa. Próba bilansu dziesięciolecia 1989-1998 i jest próbą podsumowania stosunków polsko-niemieckich po 1998 r. Dokonujące się w tym czasie procesy w zasadniczy sposób rzutują nie tylko na relacje polsko-niemieckie, lecz także na charakter integracji europejskiej. Polscy i niemieccy autorzy, naukowcy oraz dziennikarze, oceniają najważniejsze dziedziny stosunków dwustronnych, charakter i zakres ich przeobrażeń, bilans wspólnych i rozbieżnych interesów, wyzwań, wobec których stoją oba społeczeństwa oraz ich konsekwencji dla sąsiadów i Europy.
Ocena sąsiedztwa polsko-niemieckiego na przełomie XX i XXI w., w okresie nowych, nieznanych dotąd zagrożeń o charakterze globalnym, kryzysu gospodarczego i niełatwego pogłębiania oraz poszerzania Unii Europejskiej, nie jest rzeczą łatwą. Brak czasowego dystansu utrudnia ocenę i prognozowanie. Analiza skomplikowanej i wymykającej się jednoznacznej ocenie rzeczywistości jest jednak potrzebna ze względów poznawczych i politycznych. Autorzy są zgodni, że po fazie intensywnego dialogu i współpracy pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych mamy obecnie do czynienia z fazą kryzysu wzajemnych stosunków, ujawnianiem rozbieżnych interesów, sympatii politycznych i odmiennej wizji wspólnoty europejskiej. Poddają analizie przyczyny, dla których idealistyczny i romantyczny okres intensywnego dialogu tak szybko przeszedł do historii.