Jak współcześnie badać ziemie przyłączone do Polski po II wojnie światowej? Dyskusja wokół książki "Region czy regiony? Ziemie Zachodnie i Północne 1945-1989" w Instytucie Zachodnim
Ziemie przyłączone do Polski po II wojnie światowej zostały propagandowo okrzyknięte Ziemiami Odzyskanymi. Po kilku latach w ramach złagodzenia tej retoryki zastąpiono tę nazwę pojęciem Ziem Zachodnich i Północnych. Regiony objęte tymi nazwami mierzyły się z podobnymi problemami powojennej odbudowy, tworzenia się regionalnej społeczności oraz natury historycznej. Czy w związku z tym tereny przyłączone do Polski po II wojnie światowej są specyficznym regionem czy niezależnymi od siebie regionami?
Zapraszamy na dyskusję wokół książki "Region czy regiony? Ziemie Zachodnie i Północne 1945-1989", której autorzy przyjrzeli się tym terenom z różnej perspektywy, starając się odpowiedzieć na pytanie co łączy, a co dzieli poszczególne regiony Ziem Zachodnich i Północnych.
W dyskusji udział wezmą:
dr hab. Wojciech Kucharski (redaktor naczelny)
prof. dr hab. Andrzej Sakson
prof. dr hab. Cezary Trosiak
dr Marcin Tujdowski
Spotkanie odbędzie się 9 marca 2023 r. o godzinie 10.00 w Instytucie Zachodnim.
Transmisja (z możliwością zadawania pytań) będzie dostępna na kanale Instytutu Zachodniego w serwisie Youtube.
Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych” (projekt nr DNM/SP/550170/2022).