Aktualności
Instytut Zachodni w Poznaniu ogłasza kolejny konkurs na stypendium z zakresu historii Polski w latach 1939-1945, a szczególnie z dziejów okupacji niemieckiej.
Stypendium Instytutu Zachodniego na realizację badań naukowych
w zakresie historii Polski w latach 1939-1945
Instytut Zachodni w Poznaniu ogłasza kolejny konkurs na stypendium z zakresu historii Polski w latach 1939-1945, a szczególnie z dziejów okupacji niemieckiej.
- Osobą ubiegającą się o stypendium może być pracownik naukowy zatrudniony w jednostce naukowej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający udokumentowany dorobek naukowy oraz prowadzący lub zamierzający prowadzić badania naukowe z zakresu historii Polski w okresie II wojny światowej. Promowane będą projekty dotyczące dziejów okupacji niemieckiej.
- Stypendium przyznaje się na okres od 2 do 6 miesięcy. Stypendium jest realizowane na terenie Polski; badań za granicą Instytut Zachodni nie finansuje.
- Decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje, w oparciu o rekomendację powołanej w tym celu komisji, dyrektor Instytutu Zachodniego. Instytut zastrzega sobie prawo do skrócenia wnioskowanej długości stypendium.
- Stypendysta otrzymuje miesięcznie kwotę 1 200 euro. Nie przewiduje się wypłacenia dodatkowych świadczeń (np. zwrot kosztów podróży).
- Termin nadsyłania wniosków na stypendium realizowane w 2023 r. upływa 31 stycznia 2023 r.
Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać m. in.:
- tytuł projektu;
- skrócony opis projektu;
- szczegółowy opis projektu (wraz z przedstawieniem dotychczasowego stanu badań);
- harmonogram badań wraz z proponowanym terminem rozpoczęcia;
- wykaz dotychczasowych publikacji wnioskodawcy;
- rekomendację historyka z kraju pochodzenia wnioskodawcy;
- rekomendację polskiego historyka, posiadającego przynajmniej stopień naukowy doktora habilitowanego.
Szczegółowe postanowienia znajdują się w Regulaminie Stypendium Instytutu Zachodniego (dostępny jest na stronie internetowej Instytutu).